کتاب راهنمای تفکر نقادانه

اثر استوارت ام کیلی از انتشارات مینوی خرد - مترجم: کورش کامیاب-دهه 1980 میلادی

متن معرفی: از پیش‌گفتار این ویرایش: هنگام مواجه شدن با استدلال‌های مختلف، سخت‌گیر بودن وظیفه‌ای است که پایبندی به آن برای موفقیت ما در زندگی ضرورت دارد. اگر مشکلاتی نیز پیش بیاید، واقع‌بینی حکم می‌کند که توجه به آن‌ها را پشت گوش نیندازیم. لازم است هرقدر که می‌توانیم نقادانه بیاندیشیم تا بتوانیم بهترین راه‌حل‌ها را تشخیص داده و انتخاب کنیم. این کتاب، می‌تواند ابزار مؤثری برای آموختن چنین توانایی‌هایی باشد. در آن سعی شده است موضوعات، با صراحت بیان، در حجمی اندک و با انسجامی محتوایی ارائه شوند. و بر اهمیت مهارت‌های اجتماعی‌ای که زمینه‌ساز تفکر نقادانه هستند تأکید شده است. از هر فرصتی استفاده شده تا توجه خواننده به آن ارزش‌هایی جلب شود که پیوند دهنده‌ی کسانی است که می‌خواهند نقادانه بیندیشند.
رغبت به تفکر نقادانه، برآمده از ارزش‌هایی مانند: استقلال رأی، معقول بودن، کنجکاوی، و پایبندی به باورها است. این کتاب نیز می‌خواهد مهارت‌هایی را در خواننده پرورش دهد که هرکس نقادانه مطالعه می‌کند باید آن‌ها را به‌عنوان مبنایی برای تصمیم‌های عاقلانه‌ی خود به‌کار گیرد.
-ام. نیل براون، استیوارت ام. کیلی-

شناسنامه و مشخصات ظاهری
سرشناسه: براون، ام. نیل، 1944م
عنوان: راهنمای تفکر نقادانه: پرسیدن سوال‌های به‌جا
پدیدآوران: ام. نیل براون، استوارت ام. کیلی M. Neil Browne, Stuart M. Keeley
مشخصات نشر: تهران: مینوی خرد، 1391ش
مشخصات ظاهری: 338 صفحه، 21.7در15 سانتی‌متر
شابک: 9786006220161
ترجمه از: Asking the Right Questions: A Guide to Critical Thinking, 1981
موضوع: تفکر انتقادی
شماره‌ی کتاب‌شناسی ملی: 2850038
مترجم: کورش کامیاب
ویراستار: هومن پناهنده
نوبت چاپ: اول
سال انتشار: 1392ش
شمارگان: 1100 نسخه
قیمت: 19000 تومان

فهرست
الف: یادداشت مترجم
ث: پیش‌گفتار
فصل اول: فایده‌ی پرسیدن سوال‌های به‌جا 1
فصل دوم: مسئله چیست و مدعا (=نتیجه) کدام است؟ 21
فصل سوم: دلایل استدلال کدامند؟ 37
فصل چهارم: کدام واژه‌ها یا عبارت‌ها مبهم هستند؟ 55
فصل پنجم: تضادهای ارزشی و فرض‌های ارزشی کدامند؟ 77
فصل ششم: فرض‌های توصیفی کدامند؟ 103
فصل هفتم: آیا مغالطه‌ای در کار نیست؟ 121
فصل هشتم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: شهود، تجربه‌ی شخصی، گواهی اشخاص و استناد به‌نظر مراجع؟ 151
فصل نهم: شواهد عرضه شده چقدر محکم هستند: مشاهده‌ی عینی، تحقیقات علمی، نمونه‌های موردی، و تمثیل‌ها؟ 173
فصل دهم: آیا علت‌های بدیلی در کار نیستند؟ 203
فصل یازدهم: آیا آمار عرضه شده فریب‌دهنده نیست؟ 227
فصل دوازدهم: چه اطلاعات مهمی بیان نشده است؟ 243
فصل سیزدهم: چه مدعاهای (=نتایج) معقول دیگری می‌توان مطرح کرد؟ 263
فصل چهاردهم: تمرین و مرور مطالب 281
سخن پایانی 298
نمایه 302
تبلیغات نشر مینوی خرد 306


خرید کتاب راهنمای تفکر نقادانه
جستجوی کتاب راهنمای تفکر نقادانه در گودریدز

معرفی کتاب راهنمای تفکر نقادانه از نگاه کاربران
از این موضوع در تفکر انتقادی در مورد مسائل مربوط به مسائل اجتماعی درس بخوانید و به خوبی با نمونه های بسیاری کار کرده است.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب برای همه سطوح خوانندگان بزرگسال و بزرگسال بسیار قابل دسترس است. این موضوع به 12 سوال تفکر انتقادی تقسیم شده است که شما از آن می پرسید وقتی کسی به شما یک استدلال ارائه می کند تا تعیین کند که آیا این بحث منطقی است یا نه. این فرایند ساده و بسیار ارزشمند است برای اعمال هر موقعیتی که برخی از آنها سعی در نفوذ به نظر شما دارند. این به معنای بحث، تبلیغات، مقالات است. این عملی است، بر روی خود بنا نهد و نمونه های بسیاری برای تست کردن درک و توانایی شما برای اعمال سوالات ارائه می دهد. این یک کتاب متنی است که شاید 100 صفحه باشد و باید در هر مدرسه ای در جهان استفاده شود. کلمات پررنگ، اما این همان چیزی است که من احساس می کنم.

مشاهده لینک اصلی
این خیلی خوب است اگر می خواهید بدانید که چگونه فکر می کنید (من می دانم که چگونه فکر می کنم، احمقانه است، اما واقعا ...)، این خوب است. این چند بار استفاده شده است آن را بسیار آسان خواند و به شما کمک می کند به طور انتقادی، به طور منطقی، برای جلوگیری از اشتباه فکر می کنم. . . تمام چیزهای تفکر انتقادی خوب. اگر شما در مورد این موارد اطلاعاتی ندارید و هرگز در دبیرستان نیستید، نه تنها به تجزیه و تحلیل داستانها کمک می کند، بلکه بهتر از کار در خانه، مدرسه، جامعه و بیشتر فکر می کنید. چیزهای ضروری

مشاهده لینک اصلی
اوه، این کتاب من را برای سال تحصیلی بعدی برنامه ریزی کرده و برنامه ریزی کرده است! من نمی توانم منتظر بمانم تا ایده ها و سوالاتی را که توسط این متن ارائه شده اند، اجرا کنم. من واقعا دوست دارم که نسخه 12 را بخوانم، چون فصل به روز شده در مورد تعصبات، کلیشه ها و یادگیری برای کسانی که در قدرت هستند را می پرسد. مقاومت در برابر تفکر انتقادی! بله

مشاهده لینک اصلی
سوال از سوالات حقيقی، خوانندگان را با راه رفتن جامع از چگونگی تجزيه و تحليل رسمي يا غير رسمی از نوشتار استدلال، فراهم می کند. این به وضوح مراحل مورد نیاز را برای درک و ارزیابی یک استدلال که آن را به عنوان یکsponge و فیلتر @ approach می داند فهرست می کند. اولا، خوانندگان باید اطلاعاتی را که با انجام هر کدام از موارد زیر ارائه می شوند را جذب کند: خلاصه، تشریح پایان نامه و دلایل حمایت، ریشه کن کردن هر گونه ابهام، و پیدا کردن فرضیه های اصلی نویسندگان. سپس، خوانندگان باید ساختار استدلال را با در نظر گرفتن دقیق بودن داده ها، پیدا کردن دلایل که به نتیجه نرسیده اند، اشاره نکنند، با تلفیق علیت و همبستگی، و اضافه کردن هرگونه ناکامی که نویسنده ممکن است داشته باشد، را ارزیابی می کند. نویسندگان نمونه های متعددی از argumentsâ € \"بسیاری کوتاه اما طولانی\" برای کمک به خوانندگان مهارت های لازم برای پرسیدن و پاسخ به سوالات مطرح شده توسط هر مرحله در روند ارزیابی استفاده کنید. و در حالی که نویسندگان مراحل ارزیابی استدلالها را آهسته و عمدا انجام می دهند، لزوما هر اطلاعات سرچشگی را ارائه می دهند، هنوز هم به گونه ای واضح و مختصر عمل می کنند که باید برای هر کسی قابل دسترسی باشند. این واقعیت که بعضی از استدلالات کمی قدیمی هستند، تقریبا بی اهمیت است، زیرا تمرکز بر ساختار استدلالی بیشتر از اطلاعات واقعی ارائه شده است. (توجه: نسخه دوم را بخوانید، بنابراین استدلال ها ممکن است از آن زمان به روز شود.) در حالی که این کتاب دارای مثبت بسیار است، فصل ای که بیشترین تاثیر را روی من گذاشت، یکی از مفروضات ارزش بود. این ممکن است بخشی به این دلیل باشد که من با ارزشهای مردم روبرو هستم، اما من همچنین معتقدم که نویسندگان کار خاصی انجام دادند تا توضیح دهند که چگونه مفروضات ارزش به دیدگاه مردم می پردازند و چگونه این فرض ها را می توان با کشف دقیق در بحث به دست آورد. آنها همچنین تأکید کردند که چگونه ارزش مهم ممکن است موقعیت افراد را هدایت کند و مقادیر دیگری را کاهش دهد، به این معنا نیست که ارزش های دیگر کاملا کنار گذاشته شده اند. آنها هنوز هم می توانند مهم و تاثیر جدی بر روی موضوع مختلف داشته باشند. بنابراین، مفروضات ارزش و همه، این یک کتاب است که به خوبی حفظ می شود و مهارت های نسبتا عمیق را در روش آسان برای درک بهتر توضیح می دهد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب راهنمای تفکر نقادانه


 کتاب توتوچان
 کتاب فرزند پنجم
 کتاب بار هستی
 کتاب در برابر تخت
 کتاب آقای هنشاو عزیز
 کتاب آقای جودت و پسران